Vēstures ekspozīcijas

Kopš 2022.gada jūlija  Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas tornī apmeklētājiem skatāmas jaunas interaktīvas un inovatīvas vēstures ekspozīcijas.

Jaunās pastāvīgās ekspozīcijas ir nomainījušas iepriekš Torņa rekonstrukcijas laikā 2010.gadā atklātās ekspozīcijas, un tās izveidotas Jelgavas valstspilsētas pašvaldības īstenota Eiropas  Reģionālās attīstības fonda līdzfinansētā projekta Nr.5..5.1.0/19/1/005 “ Kultūras mantojuma saglabāšana un attīstība Jelgavas pilsētā” ietvaros.


Torņa vēstures ekspozīciju autori: koncepcija un dizains - DJA (Didzis Jaunzems Architecture), tehnoloģijas un menedžments - SIA SOLAVI, ražošana un tehniskā projektēšana - SIA YES WE CAN, multimediji - SIA Putnu studija, programmēšana – SIA OVERLY.

Pie ekspozīciju satura veidošanas strādājuši vēsturnieki Jānis Šiliņš, Edīte Parute, Jelgavas valstspilsētas pašvaldība, Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs, Jelgavas reģionālais Tūrisma centrs.

Ekspozīcijas izvietotas Torņa 3., 4. un 5. stāvā. Tās veidotas kā laikmetīga interjera instalācija, kur redzamos eksponātus papildina multimedijos integrētas jaunākās tehnoloģijas.

Ekspozīciju konceptuālais moto "Duālā realitāte" sniedz iespēju informāciju atklāt pakāpeniski, aicinot vēstures stāstus izzināt caur dažādām maņām – saskatīt neredzamo, sadzirdēt nedzirdamo, sajust zudušo|Jelgavu.

 

3.stāva ekspozīcija  “Jelgava laika griežos” stāsta par pilsētas vēsturi un simboliem kopš tās dibināšanas līdz pat mūsdienām, ievērojamiem pilsētniekiem, zudušajām Jelgavas pērlēm un mūsdienu sasniegumiem. Telpas centrā esošais makets “Zudusī Jelgava” ar paplašinātās realitātes palīdzību ļauj iepazīt Jelgavas plānojumu dažādos periodos kā reāllaika video. 3. stāva eksponātus vienojošais elements ir Lielupe – tās gultnes līnijas veido unikālu dizainu, un ar Lielupi aizsākas arī Jelgavas vēstures stāsts.  

4.stāva ekspozīcija “Mode Jelgavā cauri gadsimtiem” atspoguļo apģērba valkāšanas tradīcijas un modes tendences Jelgavā dažādos vēstures periodos, īpaši akcentējot kāzu tērpu modi.  Šīs ekspozīcijas “odziņa” ir mūsdienu stilistikā veidota vēsturisko tērpu “modes skate”, kas sniedz apmeklētājiem klātbūtnes sajūtu pagātnes notikumos. Gan dāmām, gan kungiem ir iespēja interaktīvi pielaikot kādu no kāzu tērpiem, nofotografēties un nosūtīt šo fotogrāfiju elektroniski. “Rotkaļa lāde” aicina iepazīt un digitāli pielaikot vēsturiskas rotaslietas, kā arī uzzīmēt un digitāli pielaikot pašam savu rotu.  

5.stāva ekspozīcija “Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas stāsts” veltīta paša nozīmīgākā “eksponāta” – bijušā dievnama vēsturei, zudušajām arhitektūras un interjera vērtībām.  Apmeklētājiem ir sniegta iespēja iejusties pagātnes notikumos, noklausoties piecus audio stāstus, kas papildināti ar īpaši veidotu skaņas dizainu. Šajā ekspozīcijas zālē apmeklētāji tiek aicināti aizmirst ikdienas rutīnu un rūpes, meditatīvā noskaņā padomājot par mūžīgām vērtībām un dzīves ritējumu. Telpas centrā izvietota meditācijas telpa ar īpaši šai ekspozīcijai piemērotu audio fonu, izmantojot atsauces uz Lūcijas Garūtas kantāti “Dievs, Tava zeme deg!”. Kantāte savulaik tika atskaņota Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcā pirms tās bojāejas 1944.gada vasarā, un šobrīd ekspozīcijā ar mūsdienu tehnoloģiju palīdzību radīta sasaiste ar tālaika notikumiem pagātnē.

Autoru komanda:
Koncepcija un dizains: DJA
Tehnoloģijas un menedžments: SOLAVI
Izgatavošana un montāža: YES WE CAN
Multimediji: Putnu studija
Programmēšana: OVERLY

 

 Foto: Ēriks Božis