Jelgavas Vecpilsētas māja

Jelgavas Vecpilsētas māja – valsts nozīmes arhitektūras piemineklis – ir viena no senākajām un vērtīgākajām koka dzīvojamām mājām Jelgavā (datēta ar 18.gs. beigām), kas saglabājusies līdz mūsdienām.


Jelgavas Vecpilsētas ielas kvartāla apbūve saistāma ar 18. – 20. gadsimta sākumu. Te ir saglabājies senās apbūves blīvums, arhitektonisko, māksliniecisko un vēsturisko elementu izteiksmība.

Jelgava no 15. gadsimta līdz mūsdienām ir Zemgales kultūretnogrāfiskā novada lielākā un nozīmīgākā pilsēta. 2. Pasaules kara rezultātā 1944. gada vasarā pilsētas apbūve praktiski tika nopostīta. Vecpilsētas ielas kvartāla apbūves ēkas ir starp retajām Jelgavā, kuras netika iznīcinātas.

Noslēdzoties vērienīgam restaurācijas procesam un iekārtojot ēku ekskursijai ar saistošām ekspozīcijām, 2022.gada 11.novembrī durvis apmeklētājiem atvēra nams Vecpilsētas ielas kvartālā, kas ietver gan Jelgavas Vecpilsētas māju, gan Zemgales restaurācijas centru. Vēsture katrā no ēkas spārniem atdzīvojas savā veidā – Jelgavas Vecpilsētas māja reprezentē pašas ēkas stāstu cauri laika griežiem, ļaujot ikvienam interesentam ekskursijā caur mūsdienu risinājumiem ienirt senās Jelgavas agrāko laiku interjera un būvniecības tendencēs, amatniecības un sadzīves niansēs, savukārt ēkas otrajā spārnā – Zemgales Restaurācijas centrs aizsāk nopietnu kultūras mantojuma atjaunošanas procesu, darbnīcās sniedzot metāla, stikla, porcelāna, keramikas, tekstila restaurācijas pakalpojumus.

Jelgavas Vecpilsētas mājas renovācijas darba procesā ievērotas vēsturei pietuvinātas tehnoloģijas – griestos, sienās, grīdās maksimāli izmantoti esošie un atgūtie būvmateriāli, grīdu atjaunošanā - senie ķieģeļi, eksponēts būvdarbu laikā atraktais mājas pagrabs un unikālie bēniņi. Atjaunošanas rezultātā ēkā ir saglabāts ieskats par daudzveidīgajām telpu apdarēm, kas liecina par vēsturisko stilu tendenču attīstību interjerā, mājas iedzīvotāju gaumi, dzīves veidu un materiālajām iespējām.

Savukārt Zemgales restaurācijas centrā iekārtotās restauratoru darbnīcas primāri darbosies kā meistardarbnīcas nozīmīgu priekšmetu restaurācijai, taču paredzēts arī organizēt izglītojošus pasākumus, kā arī piedāvāt iespēju interesentiem klātienē izzināt restaurācijas procesa gaitu.

 

Jelgavas Vecpilsētas mājas ekspozīcijas apskatei atvērtas no otrdienas līdz sestdienai no pulksten 10 līdz 18 un svētdienās no pulksten 11 līdz 17.

Ieejas maksa novembrī: pieaugušajiem – 2,00 EUR; skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1,00 EUR; ģimenes biļete (divi pieaugušie un visi bērni līdz 18 gadu vecumam) – 4,00 EUR.

Ekskursijas gida pavadībā var pieteikt pa tālruni 63005407 un 27309673.

 

Jelgavas Vecpilsētas mājas atjaunošana un ekspozīciju izveide īstenota ERAF projekta 5.5.1.0/17/I/002 “Nozīmīga kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un attīstība kultūras tūrisma piedāvājuma pilnveidošanai Zemgales reģionā” ietvaros.

Autoru komanda:
Koncepcija un dizains: DJA
Tehnoloģijas un menedžments: SOLAVI
Izgatavošana un montāža: YES WE CAN
Multimediji: Putnu studija
Programmēšana: OVERLY

Jelgava, Vecpilsētas iela 14
63005407, 27309673
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
LV, RU, ENG
Darba laiks – pēc iepriekšējas pieteikšanās
Pieaugušie 2,00 Bērni 1,00
Informācija
Ģimenēm ar bērniem
Cilvēki ar kustību traucējumiem
Maksājums ar karti
Labierīcības
Pirmdiena: -
Otrdiena: 10:00 - 18:00
Trešdiena: 10:00 - 18:00
Ceturtdiena: 10:00 - 18:00
Piektdiena: 10:00 - 18:00
Sestdiena: 10:00 - 18:00
Svētdiena: 11:00 - 17:00