Ziemassvētku kauju muzejs

Iepazīsti un sajūti Pirmā pasaules kara vēsturi vietās, kur pirms simts gadiem notika leģendārās Ziemassvētku kaujas. Latvijas Kara muzeja filiāle "Ziemassvētku kauju muzejs" atrodas Jelgavas novada Valgundes pagasta "Mangaļu" mājās.

Muzeja teritorijā saglabājušies unikāli I pasaules kara lauka fortifikācijas elementi, kas saistīti ar leģendārajām Ziemassvētku kaujām. Ziemassvētku kauju muzeja brīvdabas ekspozīcijā autentiskā vietā rekonstruēts nocietinājumu sistēmas posms- blindāža un daļa no vācu aizsardzības pirmās līnijas- "vācu vaļņa", kas ir vienīgais šāda veida objekts Baltijā.

Muzeja iekštelpās iespējams aplūkot izstādi "Latviešu strēlnieku Ziemassvētku kaujas". Vairāk kā 200 fotogrāfijas, kauju shēmas un Tīreļpurva apkārtnē atrastie priekšmeti sniedz interesantas vēsturiskas liecības par tā laika notikumiem. Iekštelpās apskatāms arī lielākais kauju vietu makets Latvijā, kurā attēloti vairāki kvadrātkilometri Ziemassvētku kauju teritorijas ar I pasaules kara nocietinājumiem.

Meklēšanas spēle - "Izlūku taka Ziemassvētku kauju muzejā"

Izzinoši, atjautīgi un fiziski uzdevumi, kas būs jāpaveic muzeja iekštelpu un brīvdabas ekspozīcijā, treniņu laukumā un mežā. Uzdevumi pamatā paredzēti ģimenēm ar bērniem, bet interesanti varētu būt ikvienam. Katrs, kurš vēlas piedalīties šajā vēsturi izzinošajā spēlē, Ziemassvētku kauju muzejā (muzeja darba laikā) var saņemt karti ar veicamo uzdevumu aprakstiem un rēķināties ar vismaz 30 – 40 minūtēm uzdevumu veikšanai. Dalība spēlē – bezmaksas.

Ziemassvētku kauju muzeja izzinošā taka

  • Izzinošā taka 7.2 km garumā, sadarbībā ar Latvijas Valsts mežiem, izveidota Ziemassvētku kauju vietās.
  • Takas sākums un beigas atradīsies Ziemassvētku kauju muzejā Jelgavas novada Valgundes pagasta "Mangaļos" un tās maršruts plānots pa 1.latviešu strēlnieku brigādes uzbrukuma ceļu 1917.gada 5.janvārī.
  • Takas maršruts piesaistīts interesantākiem objektiem, kas saglabājušies līdz mūsdienām un apmeklētājiem ļaus labāk izprast Ziemassvētku kauju vietu saglabātības unikalitāti.
  • Informācijai par objektiem uzstādītas informatīvas planšetes 13 vietās, kas ļaus plašākai sabiedrības daļai iepazīt vēstures liecības (fortifikācijas būvju paliekas, vēsturiskas inženiertehniskas būves un precīzi identificējamas vēsturisku notikumu vietas), kuras līdz šim bieži vien palika informatīvā un praktiskā ziņā nepieejamas.Ieeja bezmaksas 

Jaunums!

Orientēšanās poligons "Ziemassvētku kauju vietas". Lai apmeklētu "Orientējies Latvijā" Ziemassvētku kauju orientēšanās poligonu, dodies uz Ziemassvētku kauju muzeju Mangaļos, Valgundes pagastā, lejupielādē mobilo aplikāciju Qrenteerings (distancē kontrolpunktos var atzīmēties, ar mobilo telefonu nolasot QR kodus) vai arī muzejā paņem orientēšanās karti ar tajā atzīmētajiem kontrolpunktiem, iepazīsties ar tajā aprakstīto Qrenteerings lietošanas instrukciju, reģistrējies distancei (nepieciešamības gadījumā izmanto Mangaļu muzejā pieejamo Wi-Fi pieslēgumu) un dodies mežā, izvēloties pats, kurus kontrolpunktus vēlies apmeklēt! Poligona karti var lejuplādēt arī LOF mājaslapā www.lof.lv.

Darba laiks 

Maijs-Decembris

Pirmdiena - Otrdiena slēgts

Trešdiena -Svētdiena 10:00-16:00

Janvāris-Aprīlis

Svētdiena, Pirmdiena - slēgts

Otrdiena-Sestdiena 10:00-16:00

Brīvdabas 1. pasaules kara fortifikāciju ekspozīcija un izstādes apskatei pieejamas apmeklētājiem muzeja darba laika ietvaros.

*Izzinošā taka pieejama pastāvīgi.

*Iekštelpu ekspozīciju apskate ārpus darba laika pirmdienās un svētdienās ir iespējama iepriekš piesakoties.

Cenas

  • Muzeja iekštelpu un āra ekspozīcijas apmeklējums - bez maksas
  • Ekskursija gida pavadībā latviešu valodā 10,00 EUR, angļu, krievu valodās 15,00 EUR no grupas;
  • Izglītojošā nodarbība "Latviešu strēlnieks Ziemassvētku kaujās" 20,00 EUR no grupas

Apmeklētāju grupa līdz 35 cilvēkiem. Ekskursijas ilgums līdz 1 stundai. Ekskursijas un nodarbības saskaņojamas iepriekš.

 

Aptuveni 1 km no "Mangaļu" mājām uz Ložmetējkalna skatu torņa pusi atrodas labiekārtota piknika vieta "Atpūtas vieta piecu ceļu krustā", ko apsaimnieko AS "Latvijas valsts meži". Atpūtas vietā ir izvietoti galdi, soli, nojume un ugunskura vieta. Informācijas stendā var iepazīsties ar apkārtējo teritoriju un vēsturiskajiem notikumiem.

 

Foto: no JRTC, Zemgales Plānošanas reģiona arhīva

 

Jelgavas nov., “Mangaļi”, Valgundes pag.
28349259, 67228147
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
LV, RU, EN
Ekspozīcijas
Ģimenēm ar bērniem
Pieejams gids
Suvenīru iegāde
Wi-Fi
Auto stāvvieta
Piknika vietas
Labierīcības
Pirmdiena: -
Otrdiena: -
Trešdiena: 10:00- 16:00
Ceturtdiena: 10:00- 16:00
Piektdiena: 10:00- 16:00
Sestdiena: 10:00- 16:00
Svētdiena: 10:00- 16:00