Kampaņa "Atrastā Latvija"

28. maijā Kultūras ministrija atklāja informatīvo kampaņu "Atrastā Latvija", aicinot Latvijas iedzīvotājus epidemioloģiski drošā veidā apceļot Latviju un iepazīt atjaunotos un no jauna celtos objektus, kā arī piedalīties Latvijas atrašanas spēlē. Pirmās nedēļas rezultāti, liecina, ka Latvijas iedzīvotāji visaktīvāk apmeklējuši Jelgavas objektusVecpilsētas ielas kvartālu, Sv.Simeona un Sv.Annas pareizticīgo katedrāli un Romas katoļu Bezvainīgas Jaunavas Marijas katedrāli.


Kampaņas gaitā Latvijas iedzīvotāji tiek aicināti epidemioloģiski drošā veidā apmeklēt 60 no jauna izveidotos un atjaunotos objektus - muižas, pilis, baznīcas, katedrāles, muzejus, dabas takas, dārzus estrādes, torņus tiltus, promenādes, pludmales un citus. Visi objekti sarindoti septiņos kultūras un dabas mantojuma ceļos, tūrisma maršrutos, kas caur pagātni palīdzot ceļotājam ieraudzīt Latvijas šodienu – Jelgavas objekti ieļauti Jēkaba ceļā. Vairāk par objektiem un tajos veiktajiem ieguldījumiem var uzzināt, ieskatoties mājaslapā www.atrastalatvija.lv.

Lai motivētu Latvijas iedzīvotājus aktīvāk apmeklēt objektus, visi ir aicināti piedalīties Latvijas atrašanas spēlē. Spēles gaitā, atzīmējot savu apmeklējumu, novērtējot objektu, kā arī atbildot uz testa jautājumiem, varēs tikt pie vērtīgām balvām, piemēram, iespējas nakšņot un baudīt maltīti Šlokenbekas muižā vai Ungurmuižā, vai lidot ar "Zērgli" Siguldā.

No Jelgavas objektiem vērienīgākās pārmaiņas projekta ietvaros piedzīvojusi trīsstāvu koka māja Vecpilsētas ielā 14. Ilgu laiku koka māja bija avārijas stāvoklī, tā nebalstījās uz monolītiem pamatiem, bet turējās uz laukakmeņiem un ķieģeļu mūra fragmentiem. Uzsākot būvdarbus 2018. gadā, tā tika pacelta, izbūvējot jaunus pamatus, atsēdinot ēku atpakaļ un restaurējot vēsturiskās mājas būvapjoma oriģinālās koka konstrukcijas. Tas bija sarežģīts un unikāls process Latvijas mērogā. Koka māja restaurēta un pārbūvēta, savienojot to ar blakus esošo divstāvu mūra ēku, kas atjaunota un pārbūvēta restaurācijas darbnīcu vajadzībām, kā arī labiekārtota apkārtējā teritorija. Būvniecības procesā ievērotas vēsturei pietuvinātas tehnoloģijas – griestos, sienās, grīdās maksimāli izmantoti esošie un atgūtie būvmateriāli, kā arī grīdu atjaunošanā izmantoti senie ķieģeļi, eksponēts būvdarbu laikā atraktais mājas pagrabs un unikālie bēniņi. Pagalma bruģis ir veidots no vēsturiskajiem bruģakmeņiem, kas inženierkomunikāciju izbūves laikā tika atrakti mājas pagalmā. Atjaunošanas rezultātā objektā ir saglabāts ieskats par daudzveidīgajām telpu apdarēm, kas liecina par vēsturisko stilu tendenču attīstību interjerā un mājas iedzīvotāju gaumi, dzīvesveidu, un materiālajām iespējām.

Sv.Simeona un Sv.Annas pareizticīgo katedrālē atjaunoti greznie katedrāles iekštelpu gleznojumi. Gleznojumi atjaunoti saskaņā ar Jakova Kļosova izstrādāto skiču projektu, izmantojot 1983. gada foto fiksācijas, kā arī paraugus no līdzīgiem sienu gleznojumiem citās pareizticīgo baznīcās.

Savukārt Romas katoļu Bezvainīgas Jaunavas Marijas katedrālei projekta gaitā veikta torņa jumta seguma pārbūve, četru krusta puķu lējumu atjaunošana un viena krusta puķu lējuma restaurācija un eksponēšana katedrāles dārzā.